Vänkätupa jatkuu kylillä – seuraavat tilaisuudet järjestetään Ylläsjärvellä ja Kolarissa

Hannukainen Miningin Vänkätupa-tilaisuudet jatkuvat. Seuraavat keskustelutilaisuudet järjestetään Ylläsjärvellä ja Vänkätuvalla Kolarissa.

Vänkätupa on aiemmin koonnut osallistujia keskustelemaan ajankohtaisista aiheista, viimeksi 7.4. Äkäslompolossa järjestetyssä tilaisuudessa. Tilaisuudet tarjoavat mahdollisuuden kuulla hankkeesta, tavata asiantuntijoita sekä esittää kysymyksiä.

Tänä vuonna Vänkätupa-tilaisuuksia järjestetään eri paikoissa Kolarin alueella, jotta osallistuminen olisi mahdollisimman helppoa eri kylissä.

Kevään tilaisuudet

Luontoselvitykset

ma 4.5.2026 klo 15–17, kahvitarjoilu alkaen klo 14.30
Aurinkotupa, Aurinkokuja 1, Ylläsjärvi

Tilaisuudessa esitellään Kolarin kaivoshankkeeseen liittyviä luontoselvityksiä. Asiantuntijoina ovat luontokartoittajat Katja Haimakka ja Aleksi Pudas (Suomen Arvoluonto Oy).

Kesäajan maastotyöt

ma 1.6.2026 klo 15–17
Vänkätupa, Hallitie 2, Kolari

Tilaisuudessa kerrotaan tulevan kesän maastotöistä ja niiden toteutuksesta.

Molemmissa tilaisuuksissa on kahvitarjoilu klo 14.30 alkaen.

Vänkätupa-tilaisuudet ovat avoimia kaikille, ja niihin voi tulla kuuntelemaan, keskustelemaan ja esittämään kysymyksiä. Tilaisuudet järjestetään eri paikoissa, joten osallistujia pyydetään tarkistamaan tapahtumapaikka etukäteen.

Lisätietoa Vänkätuvasta ja tulevista tilaisuuksista löytyy verkkosivuiltamme ja Instagramista @kotimainenkaivos.

Jaa somessa

Hae sivustolta

Hannukainen Mining - logo

Anna palautetta

Palautteesi on meille tärkeää. Kerro ajatuksesi alla olevalla lomakkeella tai ota muuten vain yhteyttä. Vastaamme jokaiseen viestiin mahdollisimman pian.